Loading...

 

روغن سرخ شفاف

 

 

 

 

 

 

 

 

مشخصات محصول

 

روغن سرخ شفاف

1.8 لیتر

 

 

سفارش محصول  

 

توضیحات محصول

 

نمی‌توان از همه روغن‌ها برای هر نوع نیاز به‌ویژه سرخ کردن استفاده کرد. باید این نکته را به یاد داشته باشیم که حرارت می تواند خواص و ویژگی های روغن ها را کاملا تغییر دهد و حتی آنها را به مواد سمی تبدیل کند. مهمترین موضوعی که برای سرخ کردن با انواع روغن ها باید به آن توجه شود، درجه(دمای) دود روغن است.

حال میپرسید درجه دود روغن چیست؟! درجه دود روغن؛ دمایست که روغن شروع به دود کردن(متصاعد شدن بخار آبی رنگ) می کند و این به معنای آن است که روغن از بین می رود و ترکیبات خطرناکی تولید می کند. از آنجایی که سرخ کردن به معنای تهیه غذا در حرارت زیاد است، مهم است که روغنی را انتخاب کنیم که نقطه دود بالایی داشته باشد. اگر این کار را نکنیم، روغن سوخته می شود و کل غذا را نیز خراب می‌کند. ما باید دقت کنیم تا به‌هنگام سرخ‌کردن مواد غذایی، روغن به نقطه‌ی دود نرسد، هنگامی که روغن به نقطه دود یا بالاتر از آن می رسد شروع به دود یا کف کردن می کند و قهوه‌ای رنگ و غلیظ می شود(در این حالت ملکولهای اسید چرب دکامپوز شده و به

ترکیبات کوچکتر و مضر تبدیل میشوند.) و طعم تلخی به غذا می دهد این روغن فاسد شده و با توجه به اینکه باعث تولید مواد سرطان زایی می شود به هیچ عنوان نباید استفاده شود. بعد از هر بار استفاده از روغن، نقطه ی دود آن پایین می آید. روغنی برای چند بار سرخ کردن مناسب است که نقطه‌ دود بالایی داشته. البته بهتر است همیشه فقط یک بار از روغن برای سرخ کردن استفاده شود و روغن های مانده را در انتهای آشپزی دور بریزیم.

برای سرخ کردن مواد غذایی توصیه می کنیم شعله گاز ملایم و کم باشد و بهترین حالت این است که روغن را در ظرف سرد قبل از اینکه روی شعله قرار گیرد بریزید و بعد روی شعله کم گذاشته تا کم کم داغ شده و سپس شعله را برای سرخ کردن مقداری زیاد کنید.

اگر از دستگاه‌ سرخ کن استفاده می کنید بایستی روغن باقی مانده صاف شده و در یک ظرف مناسب و بطور در بسته در یخچال نگهداری شود و در این صورت هم بیش از دو بار نباید از روغن استفاده شود و به هیچ وجه نباید باقی مانده روغن مصرف شده را به ظرف اصلی برگرداند.

عوامل مؤثر در کاهش نقطه دود روغنها:

1- نمک و ادویه موجود در غذا نقطه دود را کاهش داده، به روغن داخل ظرف که آماده سرخ کردن است نمک اضافه نکنید. بهتر است نمک غذا را بعد از سرخ کردن به آن اضافه کنید. 2- تعداد دفعات استفاده از روغن و حرارت دادن مکرر روغن باعث تجمع یافتن پسمانده مواد غذایی و ترکیبات خاص و کاهش نقطه دود میشود. 3- مدت زمان حرارت دیدن روغن. 4- وجود مواد غذایی و ذرات خارجی در روغن. 5-هنگام سرخ کردن مواد غذایی باید ابتدا آب آنها را کاملاً خشک کنیم، چون اضافه شدن آب باعث کاهش مقاومت و تسریع در فساد روغن می شود.